PositiveMe.pl

Wejdź do lasu, oddychaj, bądź uważny

Lasy mgliste Ameryki Środkowej – drzewoterpia. Znajduję się w lasach mglistych Kostaryki w Ameryce Środkowej. Wchodzę do jednego z najbardziej prastarych lasów jakie znam.
Krzysztof Ruba
Krzysztof Ruba

Lasy mgliste występują w strefie klimatu tropikalnego tak jak nizinne lasy deszczowe. Różnica polega na tym że lasy mgliste występują w górach gdzie stale zachodzi kondensacja pary wodnej, wskutek czego utrzymują się tu często chmury i mgła.

Duża ilość pary wodnej powoduje że bogactwo świata roślin jest tu niebywałe. Od pierwszego momentu uderza intensywność zieleni, bujność i plątanina kłączy. Każdy skrawek ziemi, kamieni i nawet kory drzew obrośnięty jest przez mech, bromelie, orchidee i inne porosty. Pokrzywione drzewa są gęsto porośnięte epifitami korzystającymi z wody zawartej w powietrzu. W wyżej położonych partiach lasu często występują olbrzymie wrzośce, starce i lobelie. W lesie mglistym jest chłodniej niż w wilgotnym lesie równikowym.

Jak tylko wchodzimy do tej prastarej puszczy milkniemy odruchowo. Selva czyli po hiszpańsku dżungla istniała tu już na długo zanim pojawiliśmy się na tym świecie. Jest dowodem na to że jesteśmy tylko częścią niewielkiej całości. Nie przetrwalibyśmy bez niej ani jej składników. Ze świata przyrody czerpiemy pożywienie, schronienie, tlen i wszystkie pozostałe składniki. Nie dostrzegamy tej niewidzialnej pępowiny na co dzień ale jesteśmy połączeni z naturą i ziemią mocniej niż nam się wydaje.

Wyciszam się i oddycham głęboko..

Czy spacer po lesie, przebywanie na łonie dzikiej przyrody, powolne i długie oddychanie wśród drzew i roślin może mieć wpływ na nasze zdrowie? Kontakt z naturą, zapach lasu, i widok zakwitających roślin może poprawić nastrój. Ale jaki to ma wpływ na nasz organizm?

W Japonii już w latach 80-tych były prowadzone badania, które pokazały, że długie spacery w lesie połączone z głębokim, świadomym oddychaniem wzmacniają osłabiony chorobą organizm. Za lecznicze działanie odpowiedzialne są lotne substancje aromatyczne emitowane przez drzewa, krzewy, runo i inne rośliny leśne. Zawierają one fitoncydy, które działają bakteriobójczo, grzybobójczo i przeciwzapalnie.

Terapię polegającą na głębokim wdychaniu powietrza do płuc na łonie natury Japończycy nazwali shinrin-yoku. Shrin znaczy las, yoku to kąpiel, pojęcie to więc możemy przetłumaczyć jako leśna kąpiel lub drzewoterapia. Badania pokazały, że przebywanie wśród swobodnie rosnących drzew i krzewów pobudza organizm do samo leczenia oraz łagodzi stany depresyjne. Ponadto zmniejsza się poziom kortyzolu odpowiedzialnego za stres w organizmie, obniża ciśnienie krwi i reguluję puls krwi. 

 


Fotografia: Krzysztof Ruba

Zobacz więcej: Wyprawy Rozwojowe

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

O ruminacji - krowa

O ruminacji

Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:58
Co oznacza ruminacja? Co robimy gdy jesteśmy nieuważni? Jaki związek z uważnością ma krowa?
O rozwoju osobistym i samotności - jaskinia

O rozwoju osobistym i samotności

Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:35
Co jest podstawowym i fundamentalnym warunkiem rozwoju osobistego? Samotność. Bo rozwój osob-isty to znajdywanie osob-nej drogi w swoim życiu, innej niż zbiorowe ścieżki proponowane przez kulturowe memy.

Zobacz również

Medytacja
Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:47

O genezie medytacji

Badania ewolucjonistów i neurobiologów dowodzą, że do ukształtowania się mózgu...
O wyobraźni
Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:46

O wyobraźni

Czym jest wyobraźnia i tworzone przez nią światy? Jak jest...