PositiveMe.pl

W przebłysku pełni. Praktyka obfitości - refleksje z warsztatu Ricka Jarowa

Chyba każdemu zdarzają się czasem chwile przebłysku doskonałości. To takie momenty, gdy odkrywamy, że niczego nam nie potrzeba, czujemy się spełnieni. Jesteśmy pełnymi, będąc zarazem blisko innych. Widzimy rzeczywistość taką, jaką ona jest.
Anna Gierlińska
Anna Gierlińska

Dlaczego jednak tak często zdarza się, że nie pozwalamy sobie, by czuć się spełnionymi? Dlaczego nie potrafimy zobaczyć jak rzeczy się mają? Z jakich powodów widzimy świat jako pokawałkowany, a siebie jako istoty oddzielone od innych? Myśląc o naszym byciu w świecie żywimy iluzję, że wciąż coś musimy zrobić, żeby pozbyć się naszej biedy, cierpienia, samotności. Nasze iluzje nie pozwalają nam dostrzegać rzeczywistości, którą jest nasza pełnia i obfitość.

Nieraz działamy w przekonaniu, że tylko niektóre sprawy zasługują na naszą uwagę. Tymczasem wszystko ma znaczenie. Co nie znaczy jednakowoż, że wszystko powinniśmy rozumieć, czy interpretować. To, co jest do zrobienia to po prostu zauważyć i uszanować rzeczywistość obejmując ją swoją świadomością. Dotykanie obfitości i pełni w nas rodzi się więc z odrzucenia iluzji, zwłaszcza z rezygnacji ze złudzenia, że mamy coś do zrobienia, by na tę obfitości i pełnię zasłużyć.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

O ruminacji - krowa

O ruminacji

Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:58
Co oznacza ruminacja? Co robimy gdy jesteśmy nieuważni? Jaki związek z uważnością ma krowa?
O rozwoju osobistym i samotności - jaskinia

O rozwoju osobistym i samotności

Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:35
Co jest podstawowym i fundamentalnym warunkiem rozwoju osobistego? Samotność. Bo rozwój osob-isty to znajdywanie osob-nej drogi w swoim życiu, innej niż zbiorowe ścieżki proponowane przez kulturowe memy.

Zobacz również

Medytacja
Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:47

O genezie medytacji

Badania ewolucjonistów i neurobiologów dowodzą, że do ukształtowania się mózgu...
O wyobraźni
Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:46

O wyobraźni

Czym jest wyobraźnia i tworzone przez nią światy? Jak jest...