PositiveMe.pl

O rozwoju osobistym i samotności

Co jest podstawowym i fundamentalnym warunkiem rozwoju osobistego? Samotność. Bo rozwój osob-isty to znajdywanie osob-nej drogi w swoim życiu, innej niż zbiorowe ścieżki proponowane przez kulturowe memy.
Mirosław Piróg
Mirosław Piróg

Rozwój osobisty to tworzenie samego siebie, to wyzwalanie się z powszechnego koszmaru kultury i prowadzenie życia na własny rachunek. To dzieło bez wątpienia arystokratyczne, samotne, nie mające nic wspólnego z owczym pędem tak charakterystycznym współczesnej popkultury psychologicznej.

Rozwój osobisty to proces autokreacji, to tworzenie samego siebie poprzez uświadamianie sobie źródeł, z których się wywodzimy. Pięknie o tym pisze Anthony Storr w swej książce „Samotność. Droga do jaźni”: „Sądzę, że zdolność do tworzenia to doskonała okazja do rozwoju osobistego w samotności. Większość z nas rozwija się i dojrzewa przede wszystkim w toku relacji z innymi. Naszą drogę przez życie określają wówczas przede wszystkim role, jakie przyjmujemy względem innych, gdy jesteśmy dzieckiem, nastolatkiem, małżonkiem, rodzicem czy dziadkiem. Artysta czy filozof zasadniczo dojrzewa w samotności. Jego drogę życiową charakteryzuje raczej dojrzałość dzieł, a nie relacje z innymi ludźmi”.

Tak, bez wątpienia samotność to konieczny warunek wszelkiego tworzenia. Wchodzimy w głąb siebie po to, by wydobyć ze sztolni naszej jaźni to, co nada sens naszemu życiu – albo chociaż to, co uchroni naszą integralność, jak twierdzi Storr – a co zarazem będzie być może czymś wartościowym dla innych, jak ocalone od spalenia dzieła Kafki.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

O ruminacji - krowa

O ruminacji

Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:58
Co oznacza ruminacja? Co robimy gdy jesteśmy nieuważni? Jaki związek z uważnością ma krowa?
Medytacja

O genezie medytacji

Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:47
Badania ewolucjonistów i neurobiologów dowodzą, że do ukształtowania się mózgu człowieka w jego obecnej postaci doszło w wyniku selekcyjnych wpływów otoczenia, zarówno fizycznego, jak i społecznego.

Zobacz również

O wyobraźni
Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:46

O wyobraźni

Czym jest wyobraźnia i tworzone przez nią światy? Jak jest...
Dzieci w tęczy
Rozwój
środa, 24 stycznia 2018, 14:37

Ujęcie holistyczne

Ujęcie holistyczne jest dla mnie postrzeganiem człowieka jako kompletnej i...