PositiveMe.pl

Człowiek istotą stadną. Zniewolenie do wolności

Gdzie kończy się wolność a zaczyna zniewolenie? Co to znaczy być wolnym? I czy w zależności też znajdzie się miejsce na wolność? Takie i inne pytania stawialiśmy sobie podczas ostatniego zjazdu Holistycznej Szkoły Trenerów, podczas warsztatu EKO.
Dorota Komasa
Dorota Komasa

Tuż po zjeździe miałam jeszcze okazję znów słuchać, podczas mini warsztatów, opowieści Ryszarda Kulika o Krótkiej Teorii Wszystkiego… Suma tych wszystkich zdarzeń/doświadczeń zaowocowała potokiem refleksji, ale też potrzebą do działania i dzielenia się nią.

Bardzo mocno czuję, że człowiek to istota stadna, że ja nią jestem. Tym bardziej to do mnie dociera im wyraźniej czuję, że mam wokół siebie stado ludzi o podobnej "wibracji duszy". To pewien wspólny punkt widzenia jakiegoś kawałka świata, to podobny sposób dzielenia się sobą, bycia razem, mimo różnych dość osobowości.

Doświadczam, że dobrze być samej/samemu. Miałam czas aby się tego nauczyć, a z drugiej strony być z kimś też pięknie – zwłaszcza w bliskiej relacji. Można kochać siebie i być samemu z lęku, że ktoś nam ten piękny wizerunek siebie zaburzy, albo zaburzy idealnie ułożony rytm dnia, życia. Kochać siebie i być z kimś, dać się poznać i poznawać od tej ciemnej i jasnej strony. I mimo tej ciemnej strony kochać, i czuć się kochanym... To jest wyzwanie, mam wrażenie, na dzisiejsze czasy, kiedy to każdy dba o siebie, szuka swojej drogi i pragnie być taki… omalże idealny.

Widzę, obserwuję, że pniemy się w stronę samodzielności, samostanowienia, samowystarczalności z takiego pragnienia wyzwolenia z ucisku do wolności. Tylko mam wrażenie, że idzie to nie w tę stronę co trzeba…, że postrzegamy jako ucisk czy zniewolenie nie to, co nim de facto jest. I w tym jest zagrożenie, że z miłości do siebie, nie będziemy w stanie podjąć się żadnych zobowiązań, że ucinać będziemy wszelkie zależności, które nas "ograniczają", sprawiają, że musimy się jakoś postarać, coś ze sobą zrobić, jakoś się określić, przyznać do czegoś. Zatem pojawiają się we mnie pytania: w imię czego tak naprawdę wybieramy bycie samemu, rozstanie, rezygnację z pracy, albo kolejną przeprowadzkę? W imię czego, tak naprawdę wciąż się rozwijamy, doskonalimy? Zaglądam do cienia, który każe mi trzymać wszystko i wszystkich na dystans, bo jak ktoś podejdzie to może się okazać, że widzi mnie inaczej niż ja sama. Zarówno w tym pozytywnym, jak i negatywnym (trudnym) aspekcie. A przecież nie da się kochać i być kochanym, wciąż utrzymując iluzję bycia WSPANIAŁYM/WSPANIAŁĄ lub dla równowagi BEZNADZIEJNYM/BEZNADZIEJNĄ (to także iluzja). I jak to powiedział dziś mój dobry kolega cytując C.G. Junga „Dopóki nie uczynisz nieświadomego – świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem”. Możemy uczynić przeznaczeniem swoim coś, co zupełnie nim nie jest, jednak nam wygodniej będzie tak myśleć, tkwić w programie, zamiast wziąć odpowiedzialność za swój los. I to nie znaczy: stać się wolną/wolnym od wszystkiego. To znaczy uświadomić sobie szereg zależności, obowiązków i zgodzić się na nie, a jeśli nie ma w nas zgody to podjąć zmianę, w której znów natkniemy się na kolejne zależności… Bo wolność to świadomość ograniczeń, granic swoich i innych. I możemy się na to buntować, albo poddać się temu procesowi i zobaczyć co się wydarzy

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

O ruminacji - krowa

O ruminacji

Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:58
Co oznacza ruminacja? Co robimy gdy jesteśmy nieuważni? Jaki związek z uważnością ma krowa?
O rozwoju osobistym i samotności - jaskinia

O rozwoju osobistym i samotności

Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:35
Co jest podstawowym i fundamentalnym warunkiem rozwoju osobistego? Samotność. Bo rozwój osob-isty to znajdywanie osob-nej drogi w swoim życiu, innej niż zbiorowe ścieżki proponowane przez kulturowe memy.

Zobacz również

Medytacja
Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:47

O genezie medytacji

Badania ewolucjonistów i neurobiologów dowodzą, że do ukształtowania się mózgu...
O wyobraźni
Rozwój
czwartek, 25 stycznia 2018, 16:46

O wyobraźni

Czym jest wyobraźnia i tworzone przez nią światy? Jak jest...